OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Škrečkovia

Škrečkovia...
Škrečok poľný(Cricetus cricetus)
 
Tento hlodavec žijúci vo voľnej prírode dosahuje 20-35 cm a aj s jehou váhou 200-500 gramov o ňom môžeme povedať, že patrí medzi najväčšie hlodavce. Chataktersitické je preň jeho pestré sfarbenie.
Koncom augusta upadajú škrečky poľné do zimného spánku, ktorý je však prerušovaný, aby sa mohli najesť zo svojich zásob. Napriek nim však škrečok cez zimu stráca asi tretinu svojej celkovej hmotnosti.
Samičke sa rodí 4-12 mláďat, no tento počet veľmi rýchlo klesá. Aj preto je škrečok poľný vyhlásený za chránený druh (!).


Škrečok zlatý (Mesocricetus auratus)
 
Krátka história škrečka zlatého
V  roku 1839 objavil zoológ George Waterhouse škrečka zlatého v blízkosti mesta Alepoo. Pomenoval ho Cricetus auratus, čo znamená, škrečok zlatý.  Takmer až o sto rokov neskôr sa podarilo profesorovi Aharoniovi zo zoologického oddelenia Univerzity v Jeruzaleme odchytiť prvého živého zlatého škrečka. V hlbokej nore našiel matku s asi 12 mláďatami, z ktorých prežili len tri. Keďže sa rýchlo rozmnožovali, koncom roka ich žilo v zajatí už okolo 300. Škrečkovia dostali dodnes platné označenie:   Mesocricetus auratus, škrečok zlatý stredný. ,,Stredný" preto, lebo sú menší ako škrečok poľný (Cricetus) a väčší ako trpasličie škrečky (Cricetulus). Po roku 1945 sa stali najobľúbenejšími  domácimi miláčikmi aj v Európe.

Opis škrečka zlatého
Škrečok zlatý je rozšírený západne od Kaspického mora a v oblasti, ktorá leží medzi Kaspickým a Čiernym morom. Je veľký asi 15cm a dožíva sa od 2 do 4 rokov. Pri škrečkovi zlatom existuje veľa farebných mutácií. Podľa základných kritérií, čiže farba srsti, dĺžka srsti, vzor bielej srsti, sa škrečky zlaté delia do typových skupín.
FARBA SRSTI: zlatá, škoricová, hrdzavá, šedá, krémová, biela, čierna,...
DĹŽKA SRSTI: kráka ,dlhá, dlhá vlnitá, hladká saténová, bezsrstý škrečok
VZOR BIELEJ SRSTI: pruhovaný, prevažne škvrnitý, biela prechádza do inej farby, prevažne škvrnitý aj na bruchu




Škrečok džungarský (Phodopus sungorus)
 
Myslím si, že škrečok zlatý má v škrečkovi džungarskom veľkú konkurenciu. V posledných rokoch začína byť totižto tento hlodavček veľmi rozšírený v obchodoch, čiže aj v domácnostiach.
Vďaka jeho 9 cm sa zaradil do skupinky trpasličích škrečkov. Jeho dĺžka života je kratšia ako u škrečka zlatého, sú to približne 2-3 roky.
Na jeho sivohnedom chrbátiku sa tiahne tmavý úhorový pás. Boky tela, bruško a chvostík sú biele. Vyskytuje sa v dvoch poddruhoch. Prvý, Phodopus sungorus campbelli, je hnedý až sivý. Väčšinou sa neprefarbuje do zimnej srsti. Druhým poddruhom je Phodopus sungorus sungorus. Jeho srsť je akoby zimná. Má bielu, prípadne svetlosivú farbu s tmavším pásom.
 Oba poddruhy škrečka džungarského sa v prírode vyskytujú v Kazachstane, Altaji, západnej Sibíri a v Mongolsku. Živí sa nielen semenami, ale požiera i rozličný hmyz a húsenice.
V zajatí ich môžeme chovať aj v pároch. Mláďatá sa kotia holé a slepé no už na 10.deň sú osrstené a na 11. deň sa im otvárajú očné mihalnice. Škrečky džungarské upadajú do zimného spánku len pri dlhodobejšom ochladení. Ku kupovanému krmivu pridávame aj ovocie a zeleninu. Ak je jej dosť voda nie je  potrebná.

Škrečok Roborovského (Phodopus roborovskii)
 
Tento škrečok je najmenším žijúcim škrečkom, čím robí spoločnosť škrečkovi džungarskému v jeho trpasličej skupine. Jeho veľkosť je len 5,5 cm a dĺžka ochlpeného chvosta 5-10mm. Má robustné, no malé a krátke telíčko, veľkú, no krátku hlavičku a malé, okrúhle a len slabo ochlpené ušnice. Nohy sú krátke, chodidlá osrstené. V zime mu srsť bledne.
Žije v Mongolsku, Rusku v oblasti susediacej s Mongolskom a v severnej Číne. Vyhýba sa vegetácií so súvislým porastom. Vyhrabáva si diery hlboké 500-1000mm, ktoré vyúsťujú do rozšírených komôr a vystieľa si ich srsťou. Dožíva sa okolo 2 rokov.
Na chov v domácnosti je vhodný. Neodporúčam ho však veľmi neskúseným a malým chovateľom, kvôli jeho rýchlosti a vrtkosti. Mohlo by sa totižto stať, že sa vám vyšmykne a spadne z väčšej výšky, čo môže spôsobiť jeho zranenie či dokonca smrť.


 
Škrečok čínsky (Cricetulus griseus)
 
Patrí do rodu sivých škrečkov (cricetulus). Sú to hlodavce s typickým štíhlym telom dlhým 8-12,5 cm. Rozoznávacím znakom tohto rodu je neosrstený chvost dlhý 25-106mm. Ušnice sú krátke, pokryté hustými jemnými chĺpkami. Oči nie sú výrazne vypuklé ako pri džungarských škrečkoch, ale sú stredne veľké. Povrch tela je sivý alebo tmavožltý, bruško je svetlosivé alebo biele. Dĺžka života je približne ako u škrečka zlatého, 2-3,5 roka.
Škrečok čínsky obýva stepi, lesostepi i polopúšte severnej Číny. Je to hlodavec s typickou súmračnou aktivitou. Cez deň sa ukrýva z jednoduchých dierach. Živý sa semenami rozličných rastlín, ale skonzumuje i veľa hmyzu.


Iné druhy škrečkov
 
 Škrečok Campbellov
Dorastá do dĺžky 8-10 cm

 
 
 
 
 
Škrečok medvedí 
Môže byť krátkosrstý aj dlhosrstý. Je o niečo menší ako divoko sfarbený škrečok zlatý. Voči svojim spoluobyvateľom je mierumilovný.
krádkosrstý variand

                         

     dlhosrstý variand
                                 
 




















Zoznam vecí čo budeš potrebovať
-klietka/akvárium
-debnička na hniezdo
-koleso na cvičenie
-hobliny
-materiál na hniezdo:
-seno,vreckovky,handričky
-nastrihaný kartón
-mysky na jedlo
-napájacia fľaša  
Čistenie

 Niektorým škrečkom sa nepáči keď im odstránite hniezdo a zásobáreň potravy.Keď teda čistíte hniezdo,môžete vrátiť naspäť trocha starého materiálu,aby správne páchlo.Potom nebude váš škrečok až taký nešťastný.
Krátko srstý škrečok sa veľmi dobre čistí sám.Pokiaľ sa priveľmi zašpiní,napríklad ak sa schová v dajakom zaprášenom kúte,môžete ho jemne vykefovať mäkkou zubnou kefkou.V prípade nevyhnutnosti navlhčite kefku teplou vodou,ale nikdy škrečka príliš nenamáčajte.
Raz za deň:
Odstránte zvyšky potravy,vyberte všetky vlhké piliny a nahraďte ich čerstvými.
Raz za týždeň:
Vymeťte všetky piliny a nahraďte ich čerstvými.Nehýbte pritom s hniezdom,ani zo zásobárňou potravy,len odstránte všetky zvyšky ktoré sa kazia.
Raz za mesiac:
Vyčistite celú klietku i debničku s hniezdom.Umyte ju mydlovou vodou s niekoľkými kvapkami mierneho dezinfekčného prostriedku.Dobre opláchnite a nechajte uschnúť,kým dáte dnu čerstvé piliny a materiál na hniezdo.
   
Kŕmenie 1
Škrečky jedia semienka,zrno,zeleninu,menej už ovocie.
Zmes pre škrečky sa predáva v chovateľských obchodoch.Je pripravená špeciálne tak,aby zvieratká dostali dobre vyváženú stravu zo všetkých základných zložiek-zrna,semienok a orechov.
Škrečok by mal dostávať tak koreňovú,ako aj zelenú zelenninu,vždy surovú.
Kŕmte škrečka raz za deň,neskoršie popoludní alebo večer.
dávajte malú hrsť zmesi pre škrečky a malú hrsť zeleniny.Pokliľ niečo nechá,dajte nasledujúci deň menej.ak zje všetko.skúste mu dať viac,ale najprv sa presvedčte,či si nezhromažďuje potravu do zásoby!
Keď váš škrečok dosiahne 12 mesiacov,môžete mu začať dávať malé množstvo kapusty,ružičkového kelu a hlávkového šalátu.
Dávajte škrečkovi denne čerstvú vodu.
Zoznam zeleniny pre škrečka:
Brokolica
Kvaka
Mrkva
Špenát
Vonkajšie listy a hlúb karfiolu
Petržlen
Kŕmenie 2
Aby ste mali istotu,že škrečok dostáva všetky potrebné vitamíny,môžete v obchode s chovateľskými potrebami kúpiť vitamínové kvapky pre malé zvieratká.
Nikdy nenechajte škrečka bez čerstvej pitnej vody.V púšti pijú škrečky rannú rosu a nachádzajú vodu v rastlinách,ktoré ju v sebe zadržiavajú.
Škrečka môžete kŕmiť kúskami jablka,hrušky,hrozna a paradajky,všetko len v malých množstvách.Ale ovocie sa rýchlo kazí,a keď škrečok také ovocie zje,ochorie.Overte si radšej,či nezostalo dlhšie ako deň nezjedené v klietke alebo v zásoborni.
Pokiaľ odchádzate na dlhšie ako na 3 dni,musíte si vziať škrečka so sebou alebo sa dohovoriť s kamarátom,že ho bude kŕmiť.Na kratší čas-napríklad na víkend-môžete pokojne nechať v klietke toľko potravy,aby vystačila,kým sa vrátite.
Pokiaľ bezpečne poznáte voľne rastúce rastliny,môžete dať škrečkovi púpavu,pastiersku kapsičku,myší chvost,hviezdicu,lístočky ďateliny a starčeka a tiež malé lístky malináča (nie však pichľavé stopky).Mnohé voľne rastúce rastlinysú jedovaté!
Rastliny
Hviezdica
Starček
Ďatelina
Púpava
Pastierska kapsička Listy malináča
Myší chvost
logo

stáhnout mp3